5 Tipov, Ako Udržať Včely Ďaleko Od Vás A Vášho Domova

6. februára 2023

Hoci sú včely pre náš ekosystém nevyhnutné a pomáhajú pri produkcii potravín, pravdepodobne nechcete, aby vám doma bzučali viac, ako je nevyhnutné.

Aké je teda riešenie? Našťastie existuje niekoľko krokov, ktoré môžete podniknúť, aby ste sa včelám vyhli a zabezpečili, že váš domov zostane bez včiel.

V tomto blogovom príspevku sa budeme venovať piatim tipom, ako môžete účinne zabrániť prilákaniu včiel do vášho prostredia. Čítajte ďalej a dozviete sa viac.


1. Vyvarujte sa noseniu pestrofarebného oblečenia alebo parfumov – oboje priťahuje včely

Vyhýbanie sa používaniu jasných farieb alebo parfumov je skvelý spôsob, ako udržať včely mimo vás a vášho domova.

Včely silno priťahuje žltá farba, ako aj iné jasné farby, preto je najlepšie držať sa neutrálnych tónov, keď sa ich snažíte odohnať. To isté platí aj pre vône; včely milujú akýkoľvek typ sladko voňajúceho parfumu alebo kolínskej vody, preto sa oplatí vynechať ich, keď idete von. To môže byť obzvlášť užitočné, ak žijete v oblasti, kde sa včely hojne vyskytujú a často vnikajú do vášho domu.

Dodržiavaním týchto jednoduchých tipov je možné predísť tomu, aby vám na dvore alebo vo vnútri domu bzučali nevítaní hostia.


2. Ak uvidíte včelu, nepanikárte! Zostaňte pokojní a pomaly cúvajte od včely

Keď okolo seba vidíme lietať včelu, naša prvá reakcia je zvyčajne panika. To je však presne ten nesprávny prístup, ak ich chcete udržať ďaleko od seba a svojho domova.

Kľúčom k úspechu je zachovať pokoj, pomaly sa od včely vzďaľovať a nepanikáriť. Tým poskytnete včelám priestor na bezpečný pohyb a pocit bezpečia, pretože bude menej pravdepodobné, že zvýšia svoju prítomnosť v oblasti, ktorá ich zaujala.

Ak sa vám počas stretnutia podarí zachovať si pokoj, častejšie to vyústi do úspešného oddelenia sa od včely bez toho, aby bola z vašej strany potrebná akákoľvek ďalšia interakcia.

Predtým, ako sa budete pohybovať v potenciálne zložitej situácii so včelami vo vašom dome alebo na dvore, nezabudnite zachovať pokoj.


3. Neobháňajte sa na včely, ani sa ich nepokúšajte zabiť – to ich len rozhnevá a pravdepodobne vás uštipnú

Je pravda, že včely môžu byť v teplejších mesiacoch nepríjemné, ale nemali by ste sa ich pokúšať zabíjať. Nielenže tým vystavíte ostatných vo svojom okolí riziku uštipnutia, ak sa k nim príliš priblížite, ale včely to len rozzúri a zníži ich pravdepodobnosť, že opustia vašu blízkosť.

Ak chcete včely od seba a svojho domova odradiť, je nevyhnutné pochopiť, prečo do vášho priestoru vôbec prilietajú. Zistite, čo ich priťahuje, a prijmite opatrenia na odstránenie toho, čo ich sem priťahuje. Potenciálnym zdrojom priťahovania včiel môžu byť veci, ako sú kvitnúce rastliny, zvyšky vôní alebo otvorené vrecia na odpadky.


4. Udržujte svoj domov čistý a bez neporiadku, aby včely nemali dôvod vchádzať dovnútra

Udržiavanie čistoty a neporiadku vo vašom dome je viac než len jeho atraktívny vzhľad – môže vám tiež pomôcť udržať domov bez včiel. Keď sa okolo vás neváľajú neuzavreté nádoby s potravinami, neporiadok alebo iné formy potravinového odpadu, včely nemá čo prilákať dovnútra. Okrem toho sa materiály ako kartónové škatule môžu nevedomky stať živnou pôdou pre hniezdenie.


5. Nainštalujte si na okná a dvere sieťky, aby sa včely nedostali dnu

Inštalácia sieťok na okná a dvere je jednoduchá a účinná metóda ochrany pred nežiaducimi včelami. Udržanie včiel mimo vášho domova nielenže znižuje pravdepodobnosť bodnutia, ale tiež zabraňuje riziku zamorenia úľa na miestach, ako je podkrovie alebo dutina v stene.

Siete na dverách sa dajú otvoriť kvôli prúdeniu vzduchu bez toho, aby včely mali prístup do vchodu. Na oknách môže použitie sieťky s o niečo menšími otvormi zabrániť aj malému hmyzu vo vstupe do vášho domova.

Záver

Dúfajme, že tieto tipy vám pomôžu udržať včely na uzde. Je dôležité si uvedomiť, že včely sú pre náš ekosystém životne dôležité, a hoci môžu byť otravné, potrebujeme ich. Preto skôr, ako siahnete po insekticíde, vyskúšajte najprv niektoré z týchto prirodzenejších riešení.

Sme tu naozaj pre Vás

O nás

MR SERVIS je člen združenia DDD a cechu profesionálov – CERTIFIKOVANÁ FIRMA

ISO 9001 a ISO 14001

Vykonávame deratizáciu, dezinsekciu a dezinfekciu pre firmy, organizácie a domácnosti. Máme vyše 20 ročné skúsenosti v dannej problematike. Služby poskytujeme na vysokej úrovni s ohľadom na životné prostredie, zdravie ľudí a domácich zvierat. Pokiaľ máte problém s výskytom škodcov (hlodavce,hmyz) alebo chcete preventívne ochrániť Váš objekt, kontaktujte nás prosím, najlepšie emailom na mrservis.m@gmail.com