Ploštice

Miesta výskytu

Cez deň sa skrýva v rôznych škárach, za obrazmi, tapetami, obkladom a pod. V noci vylieza a saje ľudskú krv. Je to svetloplachý hmyz, ktorý ale niekedy ani svetlo neodradí od bodania.

Bodanie a sanie

Môžu sať krv len pokiaľ je hostiteľ (človek) v kľude, čiže väčšinou počas spánku. Bodnutie ploštice nie je väčšinou citeľné, ale po prebudení nájde dotyčný na svojom tele červené miesta často so skupinkou vpichov. Niekedy sa objaví alergická reakcia a človek má postihnuté miesto doslova posiate po niekoľkých dňoch od vpichu malými chrastičkami.

Výskyt ploštíc

Ploštice zanechávajú na stenách a posteľnej bielizni hnedočervené škvrny (pri premnožení). Znepokojené ploštice vydávajú zápach podobný nedostatočnej hygiene.Vyskytujú sa väčšinou v posteliach, za tapetami, pri prahoch, na kobercoch a prasklinách.

Biologia ploštíc

Dospelý jedinec má červenohnedú farbu a meria niekoľko milimetrov. Dospelá samica znesie za svoj život až 500 vajíčok, približne 5 denne. Vajíčka lepí na tmavé miesta, väčšinou v okolí postele. Doba vývoja závisí od teploty, ale približne 1 až 2 mesiace. Dospelé jedince žijú cca 14 mesiacov. Krv cicajú všetky vývojové štádia.

Ploštica vydrží bez jedla aj 12 mesiacov, počas ktorých môže byť ukrytá napr.v posteli.

Spôsoby šírenia

Migráciou z bytu do bytu. Cestovaním ľudí, z hotelov a ubytovni. Môžeme si ich doniesť do domácnosti v kufroch, v nábytku, v odevoch a pod.

Najväčší problém dneška

Používanie neúčinných prípravkov voči ktorým sú ploštice odolné a nedostatočný a hlavne neodborný zásah.

Fakty zo zahraničia

Veľký problém s týmto hmyzom majú hlavne v USA a v Anglicku. V USA zatvárajú prevádzky aj veľké firmy, lebo si nevedia poradiť s týmto hmyzom. Nepôsobí na neho žiadny prípravok, je čim ďalej tým viac odolný voči prípravkom.

Na uvedených fotkách sú poranenia od ploštíc

Štípance od ploštice

Rozmnožovanie sa ploštíc - diagram

od prvého dňa po 90 deň

UPOZORNENIE PRE UBYTOVACIE ZARIADENIA:

V našich hoteloch a ubytovniach je miestami až alarmujúci stav a väčšinou to hotely nevedia riešiť. Na internete sú diskusné fóra zamerané na výskyt ploštíc v hoteloch. Väčšinou pokiaľ sa niekto sťažuje v príspevkoch na výskyt ploštíc v hoteli kde bol ubytovaný, klesne návštevnosť v tomto zariadení aj o vyše 50%, niektorým hoteliérom to zničilo biznis.