Ploštice – Nevítaný Domáci Hosť

21. novembra 2022

Ako majiteľ domu ste hrdí na svoj priestor. Udržiavate ho čistý a uprataný. Čo sa teda stane, keď sa u vás doma usadí nevítaný hosť? Správne. Hovoríme o plošticiach!

Aj keď vám ploštice nemusia fyzicky ublížiť, môžu spôsobiť veľa duševného trápenia a frustrácie. To je dôvod, prečo je dôležité vedieť, ako identifikovať ploštice, ako aj ako sa ich zbaviť. Pokračujte v čítaní a získajte ďalšie informácie o tomto nechcenom hosťovi v domácnosti!

 

Čo sú to ploštice?

Ploštice sú malý hnedastý hmyz, ktorý sa živí krvou ľudí a zvierat. Sú veľké asi ako zrnko jablka (od 1 do 7 milimetrov) a možno ich nájsť v prasklinách a štrbinách postelí, nábytku a oblečenia.

Ploštice sú najaktívnejšie v noci a zvyčajne hryzú ľudí počas spánku. Môžu však hrýzť aj počas dňa, ak niekto dlhší čas sedí alebo leží.

Uhryznutia od ploštíc sa zvyčajne javia ako malé červené hrbolčeky na koži. Môžu svrbieť a niekedy spôsobiť opuch alebo podráždenie. Hoci nie je známe, že by ploštice prenášali choroby, ich uhryznutie môže byť nepríjemné a rušivé. Ak si myslíte, že máte ploštice, je dôležité, aby ste sa obrátili na odborníka na kontrolu škodcov.

Ploštice sa ťažko eliminujú a vyžadujú špeciálne odborné znalosti a vybavenie. Urob si sám ošetrenie je často neúčinné a môže problém ešte zhoršiť. Profesionálny deratizér dokáže rýchlo identifikovať problém a zaviesť plán, ktorý vás ploštice zbaví nadobro.

 

2 bežné znaky – Ako zistiť, či máte ploštice

Mnoho ľudí sa obáva možnosti výskytu ploštice v ich domovoch. Našťastie niekoľko signálov môže pomôcť určiť, či máte zamorenie.

1. Znaky uhryznutia na kože

Jedným z najčastejších príznakov výskytu ploštíc sú stopy po uhryznutí na koži. Tieto uhryznutia sa zvyčajne nachádzajú v línii alebo zhluku a môžu veľmi svrbieť. Ploštice sú príležitostné kŕmidlá a hryzú akúkoľvek exponovanú oblasť pokožky, čo zvyčajne vedie k svrbivým červeným škvrnám.

2. Obliečky a matrac

Ak si myslíte, že by ste mohli mať ploštice, je dôležité skontrolovať matrac, či neobsahuje známky zamorenia. Ploštice sú odborníkmi na ukrývanie sa a často sa vyskytujú vo švíkoch matracov a poťahov na matrace. Ak chcete identifikovať výskyt ploštíc, hľadajte nasledujúce príznaky:

1.) Malé, tmavé škvrny na matraci alebo posteľnej bielizni.
Môžu to byť krvavé škvrny od rozdrvených ploštíc alebo ich trusu.

2.) Hnedé fixové škvrny okolo okrajov matraca.
Tie sú zvyčajne z dospelých ploštÍc, ktoré boli roztlačené.

3.) Biele vajíčka alebo vaječné škrupiny na matraci.
Ploštice kladú vajíčka v malých zhlukoch, takže ak uvidíte jedno vajíčko, v okolí ich je pravdepodobne oveľa viac. Mali by ste tiež hľadať obaly na vajíčka a zhodenú kožu v škárach a štrbinách rámu postele alebo čela postele.

 

Ploštice sú čoraz bežnejšie

Nikto nechce zistiť, že má ploštice. Ale bohužiaľ, títo malí škodcovia sa stávajú čoraz bežnejšími. Ak si myslíte, že by ste mohli mať ploštice, je dôležité konať rýchlo.

Ploštice sú najaktívnejšie v noci, keď sa vynoria zo svojich úkrytov, aby si pochutnali na svojich nič netušiacich obetiach. Ploštice sa v posledných rokoch v domácnostiach a podnikoch vyskytujú čoraz častejšie. Existuje niekoľko dôvodov pre tento nárast aktivity:

1.) Ploštice sa veľmi dobre skrývajú. Môžu sa vtlačiť do malých prasklín a štrbín, čo sťažuje ich rozpoznanie.

2.) Sú odolné a dokážu prežiť aj bez jedla.

3.) Vyvinuli si odolnosť voči mnohým insekticídom bežne používaným na ich kontrolu.

V dôsledku týchto faktorov sa ploštice stali významným problémom v mnohých častiach sveta. Našťastie existuje niekoľko účinných spôsobov, ako sa ich zbaviť. Ak si myslíte, že máte ploštice, je dôležité čo najskôr kontaktovať profesionálneho deratizátora.

Ako sa ploštice dostanú k vám domov

Ak ste už niekedy mali nešťastnú skúsenosť s plošticami, viete, aké ťažké môže byť zbaviť sa ich. A ak vás zaujíma, ako sa tam vôbec dostali, nie ste sami.

Najbežnejším spôsobom, ako sa ploštice dostanú do vášho domova, je stopovanie na vašom oblečení alebo batožine po pobyte v hoteli alebo inom ubytovaní. Sú to experti na stopovanie. Vkradnú sa do vašej batožiny po pobyte v hoteli alebo do tašiek s potravinami po výlete do obchodu.

Dajú sa priniesť aj na použitom nábytku alebo iných veciach z bazáru. Akonáhle sú vo vnútri, môžu sa rýchlo množiť. Včasné spozorovanie príznakov zamorenia vám môže pomôcť zbaviť sa ich ešte predtým, ako ovládnu váš domov.

Ako predchádzať plošticiam

Najlepší spôsob, ako zabrániť plošticiam, je byť proaktívny. Pravidelne kontrolujte svoj dom, či neobsahuje známky zamorenia.

Ploštice sú jedným z najvytrvalejších škodcov a je známe, že je ťažké sa ich zbaviť, keď sa u vás doma usadili. Dobrou správou je, že môžete podniknúť niekoľko jednoduchých krokov, aby ste im zabránili založiť si obchod vo vašej posteli, ako napríklad:

1.) Pravidelne vysávajte a zbavujte sa neporiadku, kde by sa mohli ploštice ukryť.
2.) Dbajte na to, aby ste posteľnú bielizeň často prali v horúcej vode.
3.) Nezabudnite skontrolovať všetok použitý nábytok predtým, ako si ho prinesiete domov, pretože sa v ňom môžu ukrývať neželaní hostia.

Tieto preventívne opatrenia, vám môžu pomôcť udržať vašu domácnosť bez ploštíc.

 

Záver

Ploštice sú to posledné, čo by niekto chcel vo svojom dome nájsť. Môžu byť ťažko rozpoznateľné a ešte ťažšie sa ich zbaviť, takže je dôležité zavolať profesionála, ak si myslíte, že by ste mohli mať zamorenie.

Náš tím na deratizacnyportal.sk má skúsenosti s riešením ploštíc a bude pracovať rýchlo a efektívne, aby sa ich definitívne zbavil.

Zavolajte nám ešte dnes, ak máte podozrenie, že máte ploštice – sme tu, aby sme Vám pomohli!

Sme tu naozaj pre Vás

O nás

MR SERVIS je člen združenia DDD a cechu profesionálov – CERTIFIKOVANÁ FIRMA

ISO 9001 a ISO 14001

Vykonávame deratizáciu, dezinsekciu a dezinfekciu pre firmy, organizácie a domácnosti. Máme vyše 20 ročné skúsenosti v dannej problematike. Služby poskytujeme na vysokej úrovni s ohľadom na životné prostredie, zdravie ľudí a domácich zvierat. Pokiaľ máte problém s výskytom škodcov (hlodavce,hmyz) alebo chcete preventívne ochrániť Váš objekt, kontaktujte nás prosím, najlepšie emailom na mrservis.m@gmail.com