Sú Šváby Nebezpečné? Časté Otázky o Nebezpečenstvách Švábov

3. februára 2023

Šváby môžu byť jedny z najobávanejších zo všetkých druhov hmyzu. Často sú spojené so špinou, chorobami a kontamináciou.

Môžete sa obávať, že problém so švábmi vo vašom dome znamená, že Váš dom nieje čistý, alebo že vám hrozí množstvo zdravotných problémov.

Ale je to pravda? Sú šváby naozaj nebezpečné?

Aby sme pomohli odpovedať na túto otázku, podrobne sa pozrieme na nebezpečenstvá švábov a ich potenciálnu súvislosť s chorobami a alergiami.

Zistíte, ako môže život so švábmi ovplyvniť zdravie vašej rodiny, aby ste v prípade potreby mohli podniknúť kroky na ochranu!


1. Ako vyzerajú šváby a kde žijú?

Šváby sú nezameniteľnými škodcami, ktorých možno identifikovať podľa tmavohnedého alebo čierneho oválneho tvaru tela a dlhých tenkých tykadiel.

Od ich plochých tiel až po ich vyčnievajúce tykadlá v tvare malého Y, šváby rozhodne vynikajú od väčšiny ostatného hmyzu.

Bežné domáce šváby môžu mať rôzne farby, od svetlohnedej po tmavočiernu; obsahujú aj niektoré žlté znaky pozdĺž okrajov ich tela.

Pokiaľ ide o to, kde tieto šváby žijú, nie sú príliš vyberavé a často sa vyskytujú vo vlhkých priestoroch, ako sú kúpeľne a pivnice. Okrem toho, ak je k dispozícii nejaký druh potravy, môžete sa staviť, že práve tam sa tieto potvorky budú hrnúť.

Tento húževnatý hmyz nie je ľahké odstrániť zo svojho prostredia. To je dôvod, prečo je dôležité kontaktovať profesionálnu službu na kontrolu škodcov na boj proti zamoreniu.


2. Aké choroby šíria šváby a aké závažné sú?

Šváby sú bežnými škodcami, ktorí sa vyskytujú po celom svete, no sú viac než len na obtiaž. Ich sliny a výkaly môžu na ľudí šíriť vážne choroby. Patrí medzi ne otrava salmonelou, ktorá môže spôsobiť gastrointestinálne ochorenie; Staphylococcus aureus alebo stafylokokové infekcie, ktoré môžu viesť k tvorbe pľuzgierov a abscesov na koži; a Dyzentéria, ťažká forma hnačky, ktorá vedie k dehydratácii. Šváby môžu prenášať aj vajíčka parazitických červov, ktoré môžu spôsobiť nevoľnosť a anémiu.

V skutočnosti sú šváby problémom verejného zdravia, pretože prechovávajú a prenášajú baktérie, huby a vírusy na miestach, kde žijeme a pracujeme.

Šváby sú spájané so spúšťaním vzplanutí astmy v dôsledku alergénov, ktoré vylučujú, keď sa pohybujú v našich domovoch.

Preto je dôležité, aby sme zamorenie švábmi udržiavali pod kontrolou podniknutím krokov, ako je odstránenie potenciálnych zdrojov potravy a vody alebo používanie preventívnych opatrení, ako sú pasce a insekticídy.


3. Ako zistíte, či máte doma alebo v kancelárskej budove napadnutie švábmi a čo sa s tým dá robiť?

Vidieť šváby vo vašej domácnosti alebo kancelárskej budove je jednoznačným znakom toho, že máte zamorenie švábmi.

Môžete tiež pátrať po iných prezrádzajúcich príznakoch zamorenia, ako je prítomnosť švábieho trusu alebo zatuchnutý či sladký zápach; sú spôsobené prítomnosťou feromónov, ktoré zanechávajú šváby.

Ak nájdete dôkazy o zamorení, je dôležité podniknúť kroky na jeho konfrontáciu a urýchlené odstránenie.

Zvážte kontaktovanie skúseného deratizátora, ktorý vám môže poskytnúť odbornú pomoc a rady o najlepšom postupe pri riešení vášho problému so švábmi. Okrem toho, udržiavanie dôkladnej čistoty pomôže zabrániť budúcemu zamoreniu.


4. Existuje nejaký spôsob, ako sa sami zbaviť švábov?

Pravdou je, že metódy „urob si sám“, ako sa zbaviť švábov, môžu byť veľmi náročné.

Aj keď je pravda, že používanie prírodných prostriedkov a stratégií na odvrátenie švábov môže byť určite účinné, zvyčajne fungujú najlepšie ako preventívne opatrenie, keď sa v prvom rade snažíte ochrániť svoj domov pred nimi.

Ak už bol váš domov zamorený švábmi, odporúčame vám kontaktovať profesionálneho deratizátora, pretože táto metóda je oveľa pravdepodobnejšie, že problém so švábmi odstránite naraz, namiesto toho, aby ste museli neustále podstupovať všetky uvedené postupy každých pár týždňov.

S odbornou pomocou znížite stres a získate rýchle výsledky, ktoré zabezpečia, že sa tieto otravné chrobáčiky tak skoro nevrátia.


5. Môžu šváby prežiť v chladnom prostredí a môžu majitelia domov niečo urobiť, aby im zabránili vstúpiť do ich domovov počas zimných mesiacov?

Aj keď to môže byť pre niektorých prekvapením, prostredie s chladným počasím môže byť pre šváby skutočne lákavé – to znamená, že majú prístup k potrebným zdrojom, ako je jedlo a vlhkosť.

V skutočnosti sa šváby spoliehajú na chladné zimy, aby prežili, a často hľadajú úkryt v budovách, keď teploty klesajú.

Majitelia domov by preto mali zvážiť investíciu do preventívnych opatrení, ako je utesnenie trhlín okolo okien a dverí a pravidelná kontrola priestorov s vysokou vlhkosťou, najmä pivníc a kúpeľní.

Okrem toho môže v boji proti zamoreniu pomôcť aj používanie výkonných vysávačov a utesnenie všetkých odkrytých zvyškov jedla vo vzduchotesných nádobách. Kombinácia všetkých týchto snáh by mohla byť účinným spôsobom, ako udržať šváby preč počas zimných mesiacov!


6. Ako predídete napadnutiu švábmi a aké sú príznaky toho, že ho už môžete mať?

Prevencia zamorenia švábmi môže byť rovnako jednoduchá ako udržiavanie čistoty v domácnosti, pretože šváby často priťahujú neporiadok.

Aby ste to dosiahli, nezabudnite pravidelne utierať kuchynské dosky a pravidelne vysávať a zametať podlahy.

Okrem toho by všetky potraviny mali byť zavreté v nádobách a nie vynechané alebo uložené v otvorených vreckách.

Známky toho, že už môžete mať zamorenie, zahŕňajú nález výkalov okolo vášho domova – často vyzerajú ako malé krídelká švábov okolo parapetov alebo pod kuchynskými spotrebičmi.

Je dôležité, aby ste tieto problémy riešili rýchlo, namiesto toho, aby ste čakali, kým sa problém zhorší.


7. Čo by ste mali robiť, ak vo svojom dome alebo kancelárskej budove nájdete švábov?

Ak vo svojom dome alebo kancelárii objavíte švábov, je dôležité rýchlo konať.

Okamžité spozorovanie a likvidácia švábov môže pomôcť vyhnúť sa zamoreniu a existuje niekoľko krokov, ktoré môžete urobiť, aby ste ich v budúcnosti udržali preč.

Začnite prehľadaním oblastí v blízkosti miesta, kde ste švába zbadali, a skontrolovaním akýchkoľvek trhlín, štrbín alebo malých otvorov, či nie sú dôkazy o ďalších nechcených návštevníkoch.

Ak sa zdá, že došlo k zamoreniu, je najlepšie vyhľadať profesionálne služby na kontrolu škodcov, ktoré sa špecializujú na ich odstraňovanie.

Okrem toho vykonajte preventívne opatrenia, ako je uchovávanie potravín vo vzduchotesných nádobách a nenechávajte jedlo na pultoch cez noc.

Uskutočnenie týchto krokov pomôže zabrániť opätovnému vzniku konfliktu so švábmi.


Záver

Ak máte doma alebo vo firme problémy so švábmu, najlepšie urobíte, ak zavoláte profesionálnu deratizačnú službu.

Na deratizacnyportal.sk vám môžeme pomôcť zbaviť sa vášho problému so švábmi rýchlo a efektívne.

Zavolajte nám

+421 905 904 626

Sme tu naozaj pre Vás

O nás

MR SERVIS je člen združenia DDD a cechu profesionálov – CERTIFIKOVANÁ FIRMA

ISO 9001 a ISO 14001

Vykonávame deratizáciu, dezinsekciu a dezinfekciu pre firmy, organizácie a domácnosti. Máme vyše 20 ročné skúsenosti v dannej problematike. Služby poskytujeme na vysokej úrovni s ohľadom na životné prostredie, zdravie ľudí a domácich zvierat. Pokiaľ máte problém s výskytom škodcov (hlodavce,hmyz) alebo chcete preventívne ochrániť Váš objekt, kontaktujte nás prosím, najlepšie emailom na mrservis.m@gmail.com